TROKS :: urządzenia i akcesoria audio

Pragniemy przedstawić państwu ofertę produktów wytwarzanych przez naszą firmę. Każdy z nich jest efektem wieloletnich badań oraz testów. Przykładamy największą wagę do ich wykonania co pozwala nam zapewnić państwa o ich wysokiej jakości.

Oto lista produktów produkowanych przez nas. 
(kliknij na wybranej pozycji aby dowiedzieć się więcej)

 
Platforma antywibracyjna

Platforma antywibracyjna przeznaczona jest ona zasadniczo do izolowania od szkodliwych drgań podłoża odtwarzaczy CD i DVD, choć niezłe efekty daje także w przypadku ustawienia na niej wzmacniaczy. Konstrukcja platformy jest oryginalnym opracowaniem firmy TROKS i nie była wzorowana na żadnych istniejących dotychczas rozwiązaniach. Tłumienie drgań odbywa się w kilku miejscach i wykorzystuje właściwości tłumiące gumy, neoprenu i płyt MDF. 
Pierwsze drgania tłumione są na styku sferycznych nóżek z podłożem. Aby spotęgować ich działanie zostały one przykręcone do płyty MDF za pośrednictwem elastycznych podkładek. W tym punkcie można by w zasadzie zakończyć opis przyzwoitej podkładki antywibracyjnej. Opis platformy TROKS dobiegł jednak tylko do połowy, bowiem CD stoi dopiero na drugiej płycie MDF, połączonej z pierwszą za pomocą ośmiu odpowiednio rozmieszczonych absorberów z gumy neoprenowej.
Taka konstrukcja pozwala na ochronę przed niepożądanymi wibracjami urządzeń o wadze do 10 kg. Jeśli jednak istnieje potrzeba zastosowania platformy np. pod 30 kilogramowym wzmacniaczem – nie ma problemu – można zamówić wersję o większej nośności, lub niestandardowym wymiarze czy kolorze. Wymiar wersji podstawowej – 43x30 cm. Kolor czarny, nóżki i logo srebrne lub złote do wyboru. Najlepsze rezultaty brzmieniowe osiąga się ustawiając odtwarzacz na platformie na oddzielnej półce. Ze względu na kompaktowe wymiary, możliwe jest także ustawienie odtwarzacza na platformie bezpośrednio na wzmacniaczu. W przypadku drobnych nierówności podłoża możliwa jest także niewielka regulacja wysokości nóżek poprzez ich wkręcanie i wykręcanie ( w granicach ugięcia gumowych podkładek ). Owe rezultaty brzmieniowe to poprawa konturów , zwłaszcza w zakresie średnich i wysokich tonów i lepsza definicja źródeł pozornych dźwięku. Dodatkową rekomendacją niech będzie fakt wykorzystywania platformy TROKS przez redakcję Audio – Video podczas testów urządzeń audio. Test samej platformy opisany był w numerze xx/2003 tegoż periodyku. 
 • wersja standard (czarny mat, 43x30 lub 44x30 cm, nośność 10 kg) 
 • W przypadku zamówienia wersji niestandardowej (inny rozmiar, kolor lub nośność ) dopłata wynosi 50 zł za pierwszą i 30 zł każdą kolejną zmianę. 

 

na górę    

Kabel sieciowy TROKS Cuprum


Rozsądne potraktowanie tematyki kabla zasilającego audio. Tajemnica jego działania polega na takim ukształtowaniu geometrii miedzianych (stąd nazwa Cuprum) przewodników, aby stworzyć skuteczny filtr typu LC, o parametrach będących kompromisem pomiędzy tłumieniem zakłóceń, a przesunięciem fazy prądu zasilającego urządzenie. Kabel Cuprum projektowany był z myślą o zastosowaniu ze wzmacniaczami małej i średniej mocy – tam też najlepiej oddaje swe walory – niemniej przyzwoite rezultaty daje także przy zastosowaniu z odtwarzaczami CD. Przeznaczony jest zasadniczo do łączenia urządzeń audio bezpośrednio z sieci zasilającej. Budowa 
 • miedziane przewody linkowe w izolacji PVC i polwinitowej o przekrojach 0,75 i 1,00 mm2.
 • częściowe ekranowanie oplotem z drutu miedzianego cynowanego.
 • elementy RC korygujące pojemność własną kabla.

Parametry użytkowe

 • długość standardowa 1,5 mb ( na zamówienie dowolna większa )
 • dopuszczalny promień zginania nie mniejszy niż 10 cm
 • maksymalne obciążenie 1500 W
 • wysoki współczynnik WAF

Recenzja kabla TROKS Cuprum, ukazała się w numerze 9/2003 Audio–Video.
 

 

na górę    

Balast ołowiany

Mieszanka ołowianych kulek o różnej średnicy z zakresu 0,5-5 mm Średnia waga 1dm3 wynosi 6,5 kg, co pozwala efektywnie dociążyć nawet elementy o niewielkiej pojemności jak np. niektóre podstawki. Oprócz największej zalety jaką jest duży ciężar właściwy, balast ołowiany charakteryzuje odporność na działanie atmosfery i brak higroskopijności - nie koroduje i nie chłonie wody, będąc bezpiecznym dla nielubiących wilgoci zestawów głośnikowych. Najbardziej polecany materiał do dociążania głośników i podstawek.
Pakowany w polipropylenowe butle, uniemożliwiające zawilgocenie podczas transportu i ułatwiające wsypywanie do komór balastowych . 


UWAGA:
Przed otwarciem w domu, doprowadzić najpierw do temperatury pokojowej, aby uniemożliwić kondensację pary wodnej z powietrza !

 • pojemność opakowania 1 litr
 • ciężar 6,5 kg 
 

na górę    

Piasek suszony

Sortowany piasek o granulacji 0,4 – 0,8 mm, poddany specjalnej obróbce w bardzo wysokiej temperaturze (płomień palnika olejowego), mającej na celu usunięcie z niego wody, oraz zmniejszenie higroskopijności – zatopienie drobnych mikropęknięć, powodujących kapilarną absorbcję wody. 
W wyniku tej obróbki wilgotność osiąga poniżej 0,01% wagowo, dzięki czemu może być bezpiecznie używany do obciążania wrażliwych na wilgotność głośników. Aby uniemożliwić wtórne zawilgocenie podczas transportu, piasek pakowany jest w hermetyczne i bardzo praktyczne (łatwe wsypywanie piasku do niewielkich otworów) kanistry z polipropylenu. 
Wyjątkowo ekonomiczny i efektywny sposób dociążania dużych komór balastowych i podstawek. 

UWAGA: Przed otwarciem w domu, doprowadzić najpierw do temperatury pokojowej, aby uniemożliwić kondensację pary wodnej z powietrza!
 • pojemność opakowania 5 litrów
 • waga opakowania ok. 8 kg (pakowane pojemnościowo)
 

na górę    

Stolik audio ALCROFE

Szereg doświadczeń przy produkcji platformy antywibracyjnej, oraz zapytania klientów zaowocowały opracowaniem stolika do urządzeń audio ALCROFE. Nazwa pochodzi od skrótów nazw chemicznych materiałów użytych do konstrukcji – aluminium (Al) i nierdzewnej stali chromowej (Cr oraz Fe). Głównymi założeniami projektowymi było stworzenie stolika, który zapewnia stabilne oparcie z możliwością dokładnego poziomowania, izolację od drgań podłoża, izolację mechaniczną pomiędzy półkami, modułowość konstrukcji i możliwość modyfikacji poszczególnych elementów, a przez to możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb nabywcy, oraz – co dość istotne – stworzenie konstrukcji o wzornictwie dostarczającym pozytywnych wrażeń estetycznych, mogącej zaistnieć w najbardziej wyszukanych wnętrzach. 
 
Konstrukcja

Aby zapewnić stabilność oparcia i możliwość dokładnego poziomowania stolika, został on oparty na czterech regulowanych stożkach ze stali nierdzewnej, opartych na talerzykach z tego samego materiału. W celu ułatwienia regulacji, stożki wyposażone zostały w otwory do montażu metalowego pokrętła (w komplecie). Korpus nóg stolika stanowi anodowana rura aluminiowa o średnicy 75 mm, wytłumiona masą polimerową i zasypana materiałem balastowym (do wyboru piasek, stal, ołów lub ich mieszanka). 
Aby zapewnić izolację poszczególnych półek, wzorem platformy antywibracyjnej, są one złożone z dwóch płyt MDF, przedzielonych absorberami drgań, których rodzaj i ilość zależy od przeznaczenia półki, co należy specyfikować przy zamówieniu. Dostępne są także półki z płytą kamienną, szczególnie polecane w wypadku używania gramofonów analogowych. Stolik skręcany jest za pomocą mechanizmu śrubowego umożliwiającego precyzyjne wstępne naprężenie konstrukcji. Wymiary półek – 70 cm(efektywny „prześwit” pomiędzy nogami-55cm) x 55 cm – pozwalają na ułożenie na nich niemal każdego urządzenia, zwłaszcza, że wysokość między półkami i ich ilość zostaje ustalona indywidualnie według potrzeb zamawiającego. Dzięki modułowej konstrukcji ilość półek może zostać zmieniona w trakcie użytkowania . Istnieją dwa sposoby rozbudowy stolika. Pierwszym jest „dokręcenie” następnego modułu ( nogi + półki), i regulacja nastaw mechanizmu śrubowego.
Drugim sposobem jest ustawienie na stoliku kompletnego modułu ze stożkami, dodatkowo izolującymi go od reszty. Jest to rozwiązanie o tyle praktyczne, że umożliwia używanie dodatkowego modułu jako niezależnego stolika – wystarczy tylko postawić go na talerzykach. 
 
Opcje

Konstrukcja bazowa stolika to stożki, talerzyki (podkładki pod stożki) i podkładki pod półki wykonane ze szlifowanej stali nierdzewnej w kolorze naturalnym, nogi z aluminium anodowanego w kolorze naturalnym oraz półki z MDF wykończone czarnym lakierem „fortepianowym”, o wymiarze 70 cm x 55 cm. 

Minimum do uzgodnienia:
 • ilość półek
 • rodzaj półek ( jakie absorbery , ewentualnie czy i jaka płyta kamienna )
 • wysokości między półkami
 • sposób wypełnienia nóg

Dodatkowo do uzgodnienia:

 • kolor i sposób malowania półek ( dostępna nieograniczona ilość kolorów )
 • sposób wykończenia nóg 
 • anodowanie (dostępne różne kolory – wzorniki do wglądu na życzenie )
 • malowanie (proszkowe lub natryskowe, kolor )
 • inne sugestie zamawiającego 
 

na górę    

 

 
 
     
 
webmaster :: faster